Kozlák - Muzeum vodáckých akcí » Home » Španělsko 2012

Největší středoevropský Tour - Operátor se zaměřením na Balkán, Karpaty a přilehlé kraje

Vlajka Skotsko  

 

Info Kozlák

 

Výroba a půjčovna nafukovacích lodí

 

NAFUKOVACÍ LODĚ ROBFIN

 

 

Španělsko 2012 - Pyrenejský poloostrov

 


 

 

Peñalara  (2428 m ) v pohoří Sistema Central

 

 

23.11 - 1.12. 2012 | Pepe

Tuto zprávu Vám přináší Pepe - člen Kozlák teamu junior...

 

Krátký výlet Iberským poloostrovem (Madrid – Evora- Lisabon – Abufeira – Faro – Seville) s neuspěšným pokusem o zdolání Sierra de Guadarrama (Peñalara, 2430 m).
 Kastilské hory (španělsky Sistema Central či Cordillera Central) se nachází zhruba uprostřed Pyrenejského poloostrova ve Španělsku

 

Výlet podniknut v rámci projektu „Open Kozlak Máńa“, který zastřešuje výpravy po stopách kozy Máni,
která došla pěšky z Čech až do Ladaku, více... Koza Máňa - naše živá koza

 

Info:
Wiki...Kastilské hory
Mapa: http://es.wikiloc.com
... je třeba kliknout na Otros Mapas – Topo Raster...
(vpravém rohu nahoře na mapě a z rozbalovácí nabídky vybrat Topo Raster...)

Fotogalerie:
Fotky: z míst, kde jsme šli, za lepší viditelnosti
Fotky našeho cíle – hory Peñalara

Mapa

 

 

 

 

A je nám tedy jasné, že musíme získat nějaké oblečení...
...prolezáme kontejnery v okolí a po nějakém čase skutečně nacházíme několik svetrů a šál. Vše s radostí bereme a vydáváme se podél říčky Rio Navacerrada.

 

Po prohlídnutí historických měst a letních letovisek Pyrenejského poloostrova se vydáváme pokořit horu Penalara (2428 m ) v pohoří Sistema Central. Díky její poloze blízko Madridu a snadnému přístupu se jedná v letních měsících o hojně navštěvované místo. Je dokonce možné dojet autobusem přímo pod horu do výšky 1800 m.n.m a dále pokračovat po vyšlapané stezce na vrchol.

Našim plánem je začít v městečku Navacerrada (1200 m), a od tama pokračovat podél říčky Rido Navacerrada a přes horu Bola del Mundo (2258 m). Krásný pochod na 3 dny a 2 noci. První noc chceme spát, díky pěknému počasí, pod širákem v oblasti začátku stezky PR 17. Druhou v refugiu pod Penelarou. V ranních hodinách přijíždíme do Madridu. Nakupujeme jídlo a přemísťujeme se na autobusové nádraží. Tam čekáme na autobus do Navacerrady a sledujeme citelnou změnu počasí z 20°C stupňů na 10°C, a pokračuje to dál! Odpoledne jsme konečně v našem cíli. Počasí je bohužel stále horší a horší. Je nám tedy jasné, že musíme získat nějaké oblečení. Procházíme kontejnery v okolí a po nějakém čase skutečně nacházíme několik svetrů a šál. Musíme ale prolézat popelnice v ulicích městečka…místní nás pozoruji…nakonec nás odchytila policie, ale po kontrole dokumentů nás po chvíli propouštějí, avšak nekompromisně vykazují z města pryč…. Vše oblečení s radostí bereme – sic některé hadry jsou menší velikosti - a vydáváme se podél říčky Rio Navacerrada.

Vzhledem ke špatnému startovnímu značení a nedostatečně podrobné mapě se nám začátek trasy podařil najít až pomocí mobilní GPS. Začíná sněžit a foukat, a tak místo postupu a plánovaného spaní pod širákem hledáme vhodné místo k přespání. Po prozkoumání okolí shledáváme jako nejlepší starou kamennou chýši v oploceném lanovém centru u stezky. Zbytek odpoledne se marně snažíme vylepšit děravou střechu klacky a kusem igelitu – poněkud profukuje sníh dovnitř… Po polo-probdělé noci zjišťujeme za svítání, že počasí se ještě zhoršilo. Klepeme kosu, ale fungujeme. Fouká vítr, je mlha, sněží a teplota klesla pod 0 stupňů. Do 10h čekáme na zlepšení, které nepřichází. Vydáváme se tedy na cestu.

Vše včetně sporadického značení na kamenech je pod sněhem, ale směr je jasný a i přes znatelně pomalý a namáhavý postup se blížíme k neviditelnému cíli – vysílači na hoře Dos Castillos (2179m). Odtud je možné po cestě pokračovat buď k vrcholu Bola del Mundo nebo klesnout do vesnice Puerto Navacerrada v nedalekém sedlu. Brodíme se po kolena v novém sněhu. S tím jak se blížíme ke hřebeni tak sice ubývá sníh (je vyfoukaný..), ale je zesilujeí vítr a houstne mlha. Když vystupujeme na kótu 1962m.n.m. musíme už jít kvůli větru chvílemi po čtyřech a viditelnost klesá na několik kroků. Marně se v mlze snažíme najít stezku. Vše je pod nánosem sněhu a mobil se v chladu vybil, Tím jsme ale ztratili možnost GPS. A ikdyž jsme jen několik minut od vysílače a vesnice, nedá se nic dělat. Musíme sestoupit a vrátit se stejnou cestou.Přece se jen pohybujeme ve výšce kolem 2000m/n.m, charakter je něco jak v Nízkých Tatrách, nebezpečí spadnuti do strže při odbočení špatným směrem je akutní,… Strhaní, ale naštěstí bez omrzlin rychle sestupujeme do Navacerrady, odkud večerním busem odjíždíme do Madridu.

 

Závěr: v létě, popřípadě i v zimě za dobré viditelnosti, nenáročná procházka, v našem případě bez GPS téměř nemožné :)

 

Jawa

Hory

Jih Španělska

Jih Španělska

Jih Portugalska

Jih Portugalska

Lisabon - Vasco de Gama

Lisabon - Vasco de Gama

 

 


Tuto zprávu Vám přináší - největší středoevropský tour operátor pro Balkán, Karpaty a přilehlé kraje.

Home  |  Ety-Kecy  |  Koza Máňa |  Kontakt  |  Poslední úprava: 06.11.2020