Kozlák - Muzeum vodáckých akcí » Home » Ibar-Lim 2014 » Vermosh - Albánie

Největší středoevropský Tour - Operátor se zaměřením na Balkán, Karpaty a přilehlé kraje

 

 

Info Kozlák

 

Výroba a půjčovna nafukovacích lodí

 

NAFUKOVACÍ LODĚ ROBFIN

 

.

Vermosh
Ladak a Indus Balkánu - 2014

 

 

                   

 

Foto source: Commune of Kelmend

Commune of Kelmend Pro více informací - navštivte stránky regionu Kelmend

Për më shumë informacion - vizitoni faqen e internetit të comuna Kelmend

For more information - visit the website of the region Kelmend

 

 

 

 

 

 

Vermosh - Ladakh northern parts of Albania...

 

Vermosh je nejsevernější obec v Albánii, od ostatního územi Albánie je oděleno pohořím Prokletije. Přístup po no asfaltové cestě ze Škadru se uvádí přes 5 hodin jízdy autem, cesta překonává značné převýšení s výraznými serpentinami. V sedle Predelec (Qafa e Bordoleci pass) 1350 m/n/m následuje sjezd do dolí Vermoše.

 

Tato oblast je odvodňováná do Černého moře řekou Lim, která se zde nazývá Vermosh (Lumi i Vermoshit). Vlastní pramen je v Černé hoře pod horou Maglič 2142m (pohoří Komovi, Černá planina). Z druhé strany této hory má pramen Tara, zde nazývaná jako Veruša (zmíňujeme i bezodtokové horské jezero Rikavačko jezero, těsně u albánské hranice, obklopené ze všech stran horami přes 2000m).

Vermoš opouští Albánii kaňjonem dlouhým 1km, širokým 4-6m, stěny dosahují výšky 50 m. Poté následuje ihned hranice s Černou Horou ( zde jako Grnčar a Ljuča vytváří meandry a malou deltou ústí do jezera Plav. Dále pokračuje střídavě územím MNE, SRB, BiH jako Lim, ústi do Driny, Sávy, Dunaje...).

 

V histori zde probíhaly značné boje, ať už z důvodu etnického, náboženského (žije zde křesťanská komunita), kmenového, územního, atd... Střídala se zde vojska černohorská, turecká, albánská, rakouská a místní kmenová - oblast Plavu dokonce měla na zlomu 19-20 stol. vyhlášený vlastní nezávislý stát.
Pro tyto odlišnosti je tato oblast nazývána také jako Ladak Balkánu,... možná pro romantickou podobnost s horskou oblastí mezi Tibetem a Indií (Pakistánem).

 

Administratívně - správně patří oblast pod okres Kelmend, (comuna z druhé strany hor, směr Škadar), zahrnuje kolem 8 obcí - Tamara, Vermosh, Lepusha, Selca, Broja, Nikci...

Region Kelmend - Welcome on the web site of the Commune of Kelmend

Cestovní ruch - Kelmend a Shkrel dvě z nejvíce odlehlých a izolovaných oblastí severní Albánie (!!! dočasně bez přístupu).

Mapa pdf z webu Region Kelmend

Mapa trail tourist z webu Kelmend a Shkrel - rozklikni v pravém rohu na celou obrazovku... (!!! dočasně bez přístupu).(Off line)

 

 

Vicepresident TOK pro Evropu a Asii, p. Máňa, navrhuje následující turistický plán:

 

 • Příjezd vozidlem skrz hraniční přechod z Gusinje (MNE) (možné info o přechodu hranic po turistických cestách...)
 • Předběžně prozkoumat kaňjon Vermoše (hned za hranicí) a jeho povodí...
 • Podle doby příjezdu navštívit obec Vermosh a sehnat zde kozlí kemp...(plus informace)
 • Nebo po prohlídce obce se vydat s vozidlem směr sedlo Predelec 1350m (Qafa e Bordoleci pass)- zde spaní, návštěva horského hotelu,...Toni pub.
 • Ráno zahájit (dle počasí) vysokohorský trek přes Maja e Grebenit 1840m napříč do Selce, nebo Vermoše, cca do 15km. Naše kára mezitím objíždí kopce, úkolem zbylé posádky je sehnat kemp a kontakt s místním lidem - večírek...
 • Vrcholové družstvo (klienti v gomulkách) však nešlapou jen tak nazdařbůh,... ale v rámci Kozláckého humanitárního programu provedeme turistické značení této trasy.
  To znamená, že si s sebou bereme 1kg barvy (asi červené, syntetika), štětec a ocelový kartáč na škrabání lišejníku, aby barva pěkně držela.
  Celá akce probíhá ve spolupráci s organizací Peak Balkáne. a v souladu s kozlík kodekem - pravidly, neboli filozofii To Kozlák "Kecy", (viz §4 čl.1, d
  1. §2 Právo
   1. 1a) TOK plně respektuje místní právo a zvyky, nevyhýbá se však vyjednávání s místními autoritami, předáky či zástupci lidu v rámci daných možností.

  - TOK se nepohybuje po Balkáně MDLE, nebo jako nějaká TRUBKA, ale vždy se snaží získat co nejvíce zpravodajství o historii, součásnosti, ekonomice, politice, sportu, životě a místních zvycích....../přednost má však §2 čl.1.ods. a)/ ).
 • Zároveň tímto vyhlašujeme mezinárodní tendr na výrobu 5 ks turistických tablic - ukazatelů...
 • Klienti vykonávají práci se štětcem zdarma, ale během toury je zajištěna návštěva několika horských salašů s degustací kozlího mléka a sýrů, atd...
 • TOK vede i souběžně vyjednávání ohledně návštěvy Rikavačkovo jezera - hranice...(již navštíveno 4/2014...)
 • Splutí kaňjonu Vermoše (dle vodního stavu), protože potok se tam řítí vodopádem, je nutno zvládnout techniku slaňování...
  (nejedná se o canyon Grlja (Vruja), ten je podobný, kousek od Gusinje) video...

 

 

Níže předkládáme krátké info - linky na místní sajty...

 

Discover Kelmend valley in Albania - foto, popis doprava (Vermosh is well-connected to Montenegro, by a new asphalt road towards the Grnčar border crossing...)

Visit Vermoshi! - (...Very quiet at the border and the Albanian policeman shook hands with us and wished us a pleasant stay in Albania!)

Minibus Škodra - Vermosh video

Albánsko - CZ kozlí slovník zde

Aktuálně z Balkánu - News

Počasí sedlo Predelec 1350m

Vermosh Wiki... (Prek Cali Hasanaj (fl. 1911-1930), Vermosh-born guerilla fighter, that fought in the Battle of Deçiq against the Ottoman Empire, and later against the Kingdom of Serbia and the communist forces under Enver Hoxha. Hoxha had him lured and killed him on Palm Sunday.)

Mapa

Mapa

Kozlí nářadí...

Kozlí nářadí...

Cem

Řeka Cem

Cem - klienti v peřejích...

Cem - klienti v peřejích...

 

 

 

 

 

 

 


Tuto zprávu Vám přináší - největší středoevropský tour operátor pro Balkán, Karpaty a přilehlé kraje.

Home  |  Ety-Kecy  |  Koza Máňa |  Kontakt  |  Poslední úprava: 10.10.2018