Kozlák - Muzeum vodáckých akcí » Home » Výbuch pálavy 2009

Největší středoevropský Tour - Operátor se zaměřením na Balkán, Karpaty a přilehlé kraje

Výbuch pálavy pod Kralickým Sněžníkem

Další ztráta parníku z Kozlí Floty !!!

 

Info Kozlák

 

Výroba a půjčovna nafukovacích lodí

 

NAFUKOVACÍ LODĚ ROBFIN

 

TO Kozlák - největší středoevropský tour-operátor se zaměřením na Balkán, Karpaty a přilehlé kraje..

Aktuálně: ztráta dalšího parníku ze své floty !!!!

Duben 2009

Exploze pálavy - náhoda, nedbalost, nebo teroristický čin ???


 

Tyto otázky si pokládal Stréjček, když se zúčastnil Velikonočního Kozlího vodáckého výletu za 10 Kč na řeky Krupá, Branná a Horní Moravu.

 

Hned první den na Krupé, sotva splul 1 km jarní řeky, mu náhle vybuchl válec na jeho nafukovací gumě....

Stalo se to, když nuceně přistál na břehu a při přenášení - podlezání el. ohradníku (pod el. proudem)  i s lodí, došlo náhle k silné expozi, obrovská ohlušující rána nás všechny vylekala !!!

Stréjček nám zmizel v oblaku dýmu (klouzek z lodi)....

 

Jak je vidět na horní fotce, Hop leknutím upustil parník, levou ruku má ještě rozevřenou, tlaková vlna ho zkroutila a srazila k zemi...., Stréjček sleduje bývalou loď....

 

 

Po našem porobrání se z úleku z detonace a zjištění, že Stréjček a Hop přečkali mohutnou tlakovou vlnu, žijí a jsou celí, jsme se opatrně přiblížili k torzu jeho slavné vzducholodi. Válec byl rozmetán na cucky, zbytky gum - made in Gumotex - se povalovaly po šírém Jesenickém kraji, některá části, vrženy v řeku, již odplouvaly rychle pryč.

 

Stréjček s Hopem prohlásili: "To muselo bouchnout od el. ohradníku, to musel být zkrat ve vedení..., my jsme nevinní !!!"

 

Morava, soutok s Krupou - jez, vpravo náhon Krupá - obnášíme el. ohradníky... Pohled na Kralický Sněžník s pramenem Moravy z letiště Červený Potok Tradiční Kozlí piknik před startem...Hop má pravou ruku zkroucenou po výbuchu, pivo ještě zvládá... Mapa Horní Morava Morava (Rákos, Petr) Branná - Stéjček a Petr nastupují v navigaci... Morava - provalený jez (Rákos, Petr) Branná - opravený jez s náhonem pro elektrárnu...

Padlo i podezření na teroristický čin proti-Kozlí buňky,  bohužel, veškeré stopy byly explozí zničeny.

Stréjček tedy smutně konstatoval ztrátu dalšího parníku z Kozlí Flotily.

 

Krupou jsme nakonec dojeli celou, vlezli jsme do zbývajícich lodí po třech, majíce pod zadkem místo sedačky cucky z pálavy, jsme dopluli do Hanušovic (již na řece Morava) a v poledne již fičíme vlakem proti proudu Horní Moravy do stanice Dolní Lipka.

Odtud nás čeká 3 km pochod s vodáckou výbavou na hřbetě ke korytu Horní Moravy.), tak už to totiž mezi Kozláky chodí... Překonáváme pěšky polní letiště, kde se kdysi slavně připravovala 5. Goringová letecká armáda na nasazení k dobytí Stalingradu (jsme na území Sudet a překonáváme rozvodí Severní moře - Černé moře...). Z 300 strojů se nevrátil ani jediný...

 

V dálce je vidět zasněžený Kralický Sněžník - pramen Moravy - , my však kráčime po linii těžkého opevnění,  vybudovaného k obraně naši první republiky.

 

Navštěvujeme jeden z pevnostních bunkrů, zajímavý je také protitankový příkop, který navazoval kolmo přímo na koryto řeky a přemosťoval napříč údolí Moravy. Řopíky vidíme pokračovat dál v linii, na protějším břehu ve svahu. Milovníci historie můžou přebrodit řeku a navštívit muzeum na druhé straně kousek ve svahu v lese..

 

Na břehu řeky dávamé již tradičně piknik, rozděláváme ohník, pečeme klobáský a zapíjíme Hanušovickým pivem...

Samotné splutí H. Moravy po soutok s Krupou nám zabere cca 2 hod.

Večer mudrujeme při malém táborovém ohni a zapíjíme žal nad stréjčkovovým, již bývalým parníkem,...... spíme na soutoku...

 

Další den ráno vyřážíme vlakem do Branné, odkuď splouváme stejnojmenný potok - Branná, v poledne jedeme opět na Horní Moravu, tentokrát autama, pojedeme z horního konce vesnice H. Morava, a tam jede autobus na konečnou pouze v pracovní dny, pěšky z Dolní Lipky je to s báglama dost daleko.

 

Startujeme z velkého parkoviště u horních vleků. Cestou nás čeká několik malých jezů, bobří hráze a opět el. ohradníky, natáhnuté přes řeku, tentokrát však žádný el. zkrat nebyl, takže končíme v pořádku na soutoku s Krupou.

 

Smíření se ztrátou jednoho parníků a lehčí o 10 Kaček (tolik stojí každý Kozlí zájezd...)  vyrážíme do svých domovů....

 

 

Zapsal: válečný dopisovatel Žozé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Tuto zprávu Vám přináší - největší středoevropský tour operátor pro Balkán, Karpaty a přilehlé kraje.

Home  |  Ety-Kecy  |  Koza Máňa |  Kontakt  |  Poslední úprava: 06.11.2020